20 Eylül 2011 Salı

Horrible Bosses


Film üç erkeğin yaptıkları işleri göstererek başlıyor.Nick adlı karakterimiz;8 yıldır aynı iş yerinde çalışıp her gün işe en erken giden ve  işten en geç çıkan adamımız.8 yıldır aynı şekilde terfi bekliyor ve başında 2 dakika bile gecikse bunu kameradan gösterecek kadar psikopat bir patron bulunmakta ki o da afişte de gördüğünüz gibi Kevin Spacey.Bir diğer karakterimiz olan Dale;kendisi diş doktoru olmak istemiş fakat becerememiş diş asistanı olmuş.Sapık bir patronu var ve burada çok güzel bir göndermeye yer veren erkeklerin kadınları taciz etmesi gibi bir olayı ti ye alan kadınların erkekleri taciz etmesi yer alıyor. Dale'nin patronu bir bayan ve ciddi manada sapık fantazilere sahip sürekli Dale'yi hem sözlü hem de fiziksel olarak taciz etmeyi kendine amaç haline getirmiş. Bu kişi de Jennifer Aniston oluyor.Kurt adlı son karakterimize gelirsek o da kimya ile ilgili bir işte çalışıyor,patronunu çok seviyor ama patronunu serseliğine düşkün bir oğlu var ondan hiç memnun değil.Patronu vefat edince oğlu işin başına geçiyor ve Kurt'un işten nefret etmesini sağlıyor. Nefret ettiği kişi ise evrim geçirmiş olan Colin Farrell.

Filmin genel konusundan bahsettikten sonra karakter analizine devam edeyim.Bu 3 eski arkadaş,mutlular fakat patronlarından da nefret etmeden edemiyorlar.İşlerinden çıkamıyorlar çünkü ortalıkta 50 dolara ne olsa yapacak kadar işsiz var.Her ne kadar para sıkıntıları varmış gibi gözükse de anladığımız kadarıyla evleri ve arabaları var.Komedi sonuçta ne beklenirdi. :) Neyse. Bu 3 arkadaş;Dale'nin patronunun onu tehdit etmesi ve nişanlısıyla arasını bozmak istemesinden sonra patlak veriyor ve Dale bir tetikçi tutup patronları öldürmeyi teklif ediyor arkadaşlarına.Arkadaşları başta çekinseler de bunu kabul ediyorlar ve maceraların startını vermiş oluyorlar.Bunun için Jamie Foxx ile iletişime geçiyorlar.Daha detaylı anlatıcak olursam;pis işlerin döndüğü barları arıyorlar ve zencilerin takıldığı bir yeri öğreniyorlar.Bunu da Kurt'un arabasındaki rehber sisteminden öğreniyorlar bu rehber sistemi hayatlarını kurtaracak ilerleyen zamanlarda haberleri yok tabi. Neyse tanışıyorlar adamımızla ve korkuyorlar 3 beyaz olarak.Öldürmek için belli bi miktarda anlaşıyorlar ve parayı Foxx'muza ulaştırıyorlar.Ama adam meğer katil değil hafiften dolandırıcıymış ve onlara ben sizin danışmanız olurum ve nasıl öldürebileceğinizi söylerim diyor.Bizimkiler kendi başlarına iş yapmaya başlıyorlar.Önce gidip tek tek patronlarının evlerinden kullanabilecekleri şeyler arıyorlar.Evlerin içinde bir sürü macera yaşıyorlar.Sonunda artık bir olay oluyor ve ortalığın daha da karışmasına sebep oluyorlar artık spoilerin şeyini çıkarmıyayım. :)
Karakterlerimizi canlandıran oyuncuların seçimi hakkında bir şeyler diyecek olursam. Bu filme gitmemin en büyük sebeplerinden biri Charlie Day'n oynuyor olmasıydı. İt's Always Sunny In Phildelphia adlı diziden o adamın oyunculuğuna ve güldürü yeteneğine hayranım.İnanılmaz eğlenceli bir karakter ve filmde de ona verilen rol ''cuk'' diye oturmuş vaziyette.Onun olduğu her sahne de güldüm diyebilirim.Nick karekterine gelirsek;Çok fazla filmini izlediğim bir abimiz değil ama bu filmde arada bi donup kalması böyle boş boş bakmasıyla iyi bir oyunculuk çıkarmıştı.Kurt karakterini de dizilerden biliyorum fakat oyunculuğunu değerlendirecek düzeyde bir bilgiye sahip değilim onunla ilgili. Filmdeki oyunculuğu gayet eğlenceliydi onunda.
Gelelim büyük oyuncularımıza.Önce çocuklar ve kadınlar diyerek Jennifer Anistondan başlıyorum.Kendisi tam bir komedi oyuncusudur benim gözümde ki bunun da sebebi Friends adlı 3 kereden fazla izlemiş olduğum dizide gerçekten çok çok iyi bir iş çıkarıp,film sektörüne iyi bir geçiş yapmıştır.Jennifer Aniston öyle çok iyi filmlerde oynamamıştır fakat bu oyunculuğunun kötü olduğunu göstermez,oynadığı tüm filmler de iyi iş çıkarmıştır,filmler iyi iş çıkarmasa da.Burada da gerçekten sapıklığı doruklara çıkarmış her an her şeyi yapabilecek bir hatuna dönüşmüştür.Kevin Spacey;Ses tonunu beğendiğim,oynadığı her karakterin altından kalkabilen nadir oyunculardan.Amerikan Güzeli,K-Pax gibi akıllarda kalan bir çok kült filme imza atmıştır.Burada da deli bir patronu oynarken eminim çok eğlenmiş bizi de o düzeyde eğlendirmiştir.Colin Farrell e gelince kendisinin aksanını severim ve In Bruges filmi ile aklımdadır hep.Evrim geçirdiğini düşündüğüm bir rolde burada ama kendisini malesef çok izleyemedik daha fazla sahnede yer almasını isterdim.Sanırım bunu yönetmende farketmiş olacakki filmin sonunda kamera arkasında kopartan bir iki repliği var.

2011 yılının en iyi komedileri arasında yer aldığını söyleyebilirim.Uzun zamandır gülme düzeyinin bu kadar fazla olduğu bir film izlememiştim.Ki seyirciği çekmek için kullandıkları oyuncu seçimleri de oldukça yerinde. Tavsiye ederim. Ayrıca film bitince hemen kalkmayın sonu da çok eğlenceli.
Soldan sağa;Charlie Day,Jason Sudeikis,Jason Bateman.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder